Dziś chcemy się z Wami podzielić naszymi wrażeniami po kolejnym spotkaniu Letniego Kina, jednak tym razem będzie mowa już nie o atmosferze i samym miejscu ale o konkretnym filmie.
Poruszył on nas obie; Ola oglądała go po raz pierwszy, dla mnie był to drugi raz. Jednak siła oddziaływania tego filmu jest tak duża, że to nie miało znaczenia.
W tym sensie, że być może nawet ten drugi raz pokazał mi coś więcej w tym filmie niż ten pierwszy. Tak, to jest ten typ filmu, który ogląda się kilka razy aby za każdym razem odkryć coś więcej.
Ostatnio zaczęłam analizować i porównywać relacje nauczyciela z nauczycielką Ewą i z Klarą. To niby takie oczywiste, widać przecież od razu treść tych relacji. Ale zyskują także przy porównaniu. Bo najprostsze rzeczy są najtrudniejsze i nie do końca takie oczywiste.
Chodzi mi tu głównie o sprzeczności.
Z jednej strony nauczycielka, osoba dojrzała, na pewno inteligentna, która zwróciła uwagę na pewno na wygląd ale i na charakter Kacpra, [dzięki któremu łatwo zjednuje on sobie ludzi], oraz na perspektywę dalszego jego awansu, stabilnego życia. Jednak gdy w tej układance psuje się jeden puzzel, wtedy wszystko się wali, jakby cała konstrukcja zależała od każdego pojedynczego elementu. Nie ma tu elastyczności, ale w tym przypadku może to oznaczać, że i nie ma głębszego uczucia?
Po drugiej stronie mamy młodzieńczą świeżość, wiarę w ideały, równie ciężkie przeżycia, co zrównuje ją niejako z postacią nauczycielki; i taką szczerość oraz wiarę w to, że wszystko można pokonać, gdy nam na kimś zależy. Wtedy przeszkoda nie jest już przeszkodą, tylko po prostu elementem życia.
Ale te dwa spojrzenia nie są jednoznacznie dobre czy złe. W jednym czegoś brakuje, drugie zyskuje coś dodatkowego.
Spojrzenie nauczycielki wydaje się racjonalne, musi ona myśleć nie tylko o swojej przyszłości a dawne urazy nie pomagają jej w tym. Brakuje tu drugiego spojrzenia, sięgającego dalej, które daje szansę na nauczenie się życia na nowy sposób.
Natomiast w spojrzeniu uczennicy brakuje tego właśnie myślenia racjonalnego. Odczucia są ważne, gotowość do zmieniania swojego życia na rzecz kogoś innego też, ale przecież trzeba w swoich decyzjach kierować się także racjonalnym myśleniem.
Chcę powiedzieć, że czasem dobrze wejść głębiej w zachowania postaci, choćby tylko dlatego, by przemyśleć, jak różne są spojrzenia i jak wiele można czasem zaobserwować w postaciach i ich charakterach które wydają się być jednoznaczne. [Nawet jeśli moja analiza jest trochę z nadwyżką ;)].
Jeśli chodzi o przyjaźń między panami, co można powiedzieć? Honorowa, czasem szorstka, pełna sprzeczności ale prawdziwa. Niewiele wiem o męskiej przyjaźni, więc nie będę się więcej rozpisywać, choć wydaje mi się, że i tak więcej nie trzeba.
I nareszcie postawa głównego bohatera jako nauczyciela.
Wydaje mi się, że to przykład wychowawcy, którego potrzebuje współczesna młodzież. Otwarty, elastyczny w postawie, w sposobie prowadzenia lekcji, ale nie tylko. Zaangażowany w pracę i relacje z uczniami. Oprócz tego zmagający się z nieuniknioną przyszłością. Człowiek, który potrafi przystosować się do zmieniających się warunków; który nie zostawia swoich uczniów w najważniejszym momencie ich życia i nie zostawia tego co kocha - nauczania. Pedagog (gr. "paidagogos") - ten, który prowadzi, teraz sam potrzebuje niejako przewodnika.
Ale przecież chodzi tu nie tylko o szkołę, ale i o przetrwanie w ogóle. O to by mimo wszystko mieć nadal kontrolę nad własnym życiem. By nie odchodzić w ciemność, ale nauczyć się w tej ciemności chodzić.
Najpewniej więc chodzi tu o jedno i o drugie. Praca staje się niejako sensem życia, ale nie jako posada. To chyba jest jasne dla każdego widza. Obrazu dopełnia fakt, że film jest oparty na autentycznej historii.
Trochę może za bardzo się rozpisałam. W zasadzie to wszystko tu można analizować, opisywać, i skomentować. I właśnie, jeśli jest ktoś chętny, kogo tak samo mocno ten film zaintrygował i chce się tym podzielić, obgadać jakiś epizod czy naszą reakcję na film lub ma może swoją teorię na temat dlaczego taki tytuł - zapraszamy do komentarzy. x]
Alicja
źródło obrazka: http://www.filmweb.pl/film/Carte+Blanche-2015-702937
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz